صنعت گردشگری ایران چقدر رشد کرده؟

طی سال ۲۰۲۰ میلادی صنعت گردشگری ایران با افت ۴۵ درصدی سهم خود در تولید ناخالص داخلی مواجه شده بود، در سال ۲۰۲۱ میلادی سهم این صنعت در اقتصاد رشد ۴۰ درصدی را تجربه کرد. بر اساس جدیدترین آمار شورای جهانی سفر و گردشگری، سهم صنعت گردشگری از کل اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز ۳۹.۲ درصد افزایش یافته و […]

طی سال ۲۰۲۰ میلادی صنعت گردشگری ایران با افت ۴۵ درصدی سهم خود در تولید ناخالص داخلی مواجه شده بود، در سال ۲۰۲۱ میلادی سهم این صنعت در اقتصاد رشد ۴۰ درصدی را تجربه کرد.

بر اساس جدیدترین آمار شورای جهانی سفر و گردشگری، سهم صنعت گردشگری از کل اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز ۳۹.۲ درصد افزایش یافته و به ۴.۶ درصد از کل اقتصاد ایران رسیده است.میزان اشتغالزایی این صنعت در ایران طی سال ۲۰۲۲ میلادی با رشد ۱۱.۲ درصدی مواجه شده و جمعیت شاغلان در این صنعت به ۱.۴۴ میلیون نفر افزایش یافته است. به همین ترتیب، سهم صنعت گردشگری از کل اشتغال در ایران طی سال ۲۰۲۲ میلادی به ۶.۱ درصد رسیده است. آمارها نشان می دهد گردشگران خارجی ۶.۲ میلیارد دلار در ایران طی سال ۲۰۲۲ میلادی هزینه کرده اند که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۷۳.۵ درصد رشد داشته است.

 

گردشگر خارجی

 

شورای جهانی سفر و گردشگری در این گزارش پیش بینی کرده است سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی جهان با ادامه روند رشد خود، در سال 2024 میلادی به ۹.۲ درصد و تا سال ۲۰۳۳ میلادی به ۱۱.۶ درصد خواهد رسید. این گزارش همچنین پیش بینی می کند تعداد شاغلان صنعت گردشگری در سراسر جهان، در سال جاری میلادی با رشد ۸.۲ درصدی به ۳۲۰ میلیون نفر و تا سال ۲۰۳۳ میلادی به ۴۳۰ میلیون نفر افزایش یابد.

شورای جهانی سفر و گردشگری در این گزارش پیش بینی کرده درآمد ایران از محل هزینه کرد گردشگران خارجی در سال 2024 میلادی نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی، ۳۵.۸ درصد رشد خواهد کرد اما همچنان ۵۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ میلادی خواهد بود. طبق این گزارش گردشگران خارجی در سال 2024 میلادی بیش از ۲۱ میلیارد دلار در ایران هزینه خواهند کرد و هزینه کرد گردشگران داخلی نیز از مرز ۵۷۸ هزار میلیارد تومان خواهد گذشت. 

 

 
 
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *