گوا | Goa

Goa

درباره شهر

گوا | Goa

نام شهری بندری و ایالتی در حاشیه جنوب غربی هندوستان است. گوا شامل بندر گوا و شهر گوای کهنه یا شهر قدیمی گوا در فاصله حدودا ۴۰ کیلومتری آن می‌باشد. طبیعت گوا با تپه‌های به شدت سبز در کنار رودهای فراخ با کشتزارهای برنج، نخل‌های فراوان و سایر درختان گرمسیری جلوه بسیار زیبایی دارد. وسیع‌ترین سواحل و مراکز تفریحی ساحلی هند در گوا قرار دارد و این شهر سالانه از صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی پذیرایی می‌کند. سواحل گوا، بی‌پایان بوده و آفتابی درخشان و فوق‌العاده زیبا دارند. ۴۵۱ سال حکومت پرتغال بر این منطقه، باعث شده که تمام شهرها و حتی روستاهای گوا فرهنگی خاص داشته باشند.

بندر گوا :

منطقه فوق العاده زيبايي است که سواحل شني وسيع ، زيبا ، آرام و لذت بخشي دارد. طبيعت به شدت سبز، نخل هاي زيبا ، سواحلي آرام و مراکز تفريحي ساحلي و امکانات مطلوب گردشگري با هزينه نسبتا کم از مهمترين عوامل جذب گردشکران به اين منطقه است.

کليساي بوم ژيزوس :

افزون بر محيط طبيعي کليساي بوم ژيزوس همراه با موميايي زاوير مقدس در منطقه گواي کهنه شهرت و جذابيت ويژه اي دارد. کار ساخت اين کليسا از سال 1594 ميلادي آغاز شده ودر سال 1605 به پايان رسيده است. کل مخارج احداث کليسا را يک مرد پرتغالي اهدا کرده است. پيکر موميايي شده زاوير مقدس در تابوتي شيشه اي و بر روي يک طاق بلند و در پشت حصار شيشه اي قابل رويت است. پوست سياه خشکيده که به روي جمجمه کشيده شده، با چشم هاي بسته از فاصله نچندان دور قابل تشخيص است. بيش از 455 سال است که پيکر اين مبلغ اسپانيايي کيش مسيحيت در گواي کهنه است. مردم محلي معتقدند که جسد او موميايي نيست و به‌طور طبيعي همين طور حفظ شده است. هر ده سال يکبار جسد را از طاق بيرون مي‌آورند تا بازديدکنندگان کليسا يتوانند او را از نزديک ببينند. فرانسيس زاوير مقدس ، نخستين مبلغ مسيحيت در گوا بود که سال 1542 وارد گوا شد و 10 سال در اينجا ماند و طي اين 10 سال به ژاپن، مالزي، اندونزي و سري لانکا هم سفر کرد. در راه رسيدن به چين، بيمار شد و در روز سوم دسامبر 1552 در يک جزيره درگذشت. او آن زمان 46 سال داشت. پس از مرگ جسدش را در چين به خاک سپردند، ولي او قبل از مرگ وصيت کرده بود در هر کجاي دنيا که بميرد بايد پيکرش را به گوا بياورند. گفته مي شود به خاطر همين وصيت چهار ماه پس از مرگ زاوير، گور او را گشودند و جسد را دست نخورده يافتند، يعني جسد بطور معجزه آسايي نگنديده بود. پيکر او را از چين به گوا آوردند و اکنون در اين کليسا آرميده است.

پانجیم :

در پانجيم مكاني است كه اکثر مسافرين فقط از پانجيم رد مي شوند و اين اشتباه بزرگي است. پانجيم با خيابان هاي باريک سنگفرش شده، کليساها و خانه هاي رنگي، سقف هاي شيرواني و در کل معماري پرتقالي اش يکي از دلچسب ترين شهرهاي هندوستان به شمار مي رود. گواي قديمي كه اين منطقه در نه کيلومتري شرق پانجيم ، پايتخت سابق پرتقالي ها قرار دارد که به عنوان گواي قديمي شناخته مي شود. گواي قديمي به همراه تاج محل ، ميدان ويکتورياي بمبئي ، غارفيل و معبدهاي کاماسوترا يکي از نه منطقه اي در هند است که به عنوان ميراث جهاني يونسکو ثبت شده اند. در گواي قديمي کليساهاي جامع بزرگي وجود دارد که در زمره بزرگترين کليسها در آسيا هستند و گفته مي شود اين شهر زماني در شکوه و عظمت با ليسبون پايتخت پرتقال رقابت مي کرد. به جز کليساهاي پا برجا بازديد از بقاياي کليساي سنت آگوستين نيز بسيار جالب است. براي بازديد از کل کليساها ، موزه ها و صومعه هاي گواي قديمي به يک روز کامل وقت احتياج هست. در ايستگاه اتوبوس پانجيم مرتبا اتوبوس هايي به سمت گواي قديمي حرکت مي کنند که کرايه آن ها نسبتا ناچيز است و طي مسير حداکثر نيم ساعت طول مي کشد. مسير جاده از پانجيم به گواي قديمي صاف است و مي تواند مسير بسيار راحتي براي دوچرخه سواري به حساب آيد. همچنين مي توانيد در گواي قديمي سوار قايق بشويد و به جزيره ديوا (Diva Island) برويد. واگاتور كه در بلندي هاي سنگي اي که واگاتور را از چاپورا جدا مي کند بقايا يک قلعه پرتقالي از قرن هفدهم ميلادي قرار دارد که گرچه شايد ديدن خودش به بالا رفتن نيرزد ولي منظره بسيار خوبي از ساحل و دريا را پيش چشمانتان قرار مي دهد .

معبد شانتادورگا :

شانتادورگا یک معبد بزرگ و زیباست که در 33 کیلومتری پانجیم واقع شده است. این معبد در سال 1564 میلادی توسط پرتغالی ها تخریب شد اما در سال 1738 دوباره ساخته شد و تا کنون چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است.

مناطق دیدنی :

افزون بر آن تنديس گاندي در گوا، کليساي سنت فرانسيس، کليساي جامع گوا، سنت آگوستين بازار مارگو، کليساي مارگو، کليساي سنت آندرو، معبد ماهاسيا، کليساي پتناجيم، بازار ماپوسا و بازار آنجونا از مراکز ديدني منطقه گوا به شمار مي روند.

مراکز خرید گوا :

فروشگاهها و مراكز خريد گوا عبارت است از : فروشگاه بيگ جي (Big G) در اين مجموعه تمام چيزهايي که به آن نياز داريد را مي توانيد پيدا کنيد. در اين مجموعه در طبقات مختلف مي توانيد اجناس مختلفي مثل لوزام آرايش ، پوشاک مردانه ، زنانه و حتي بچه گانه را خريداري کنيد. اين مجموعه که مملو از مغازه هاي مختلف است حتي چند رستوران مخصوص گياه خواران را نيز در خود جا داده است. از ديگر امکانات آن محدوده ي بازي براي بچه هاست. اين فروشگاه يکي از معروف ترين فروشگاه هاي گوا است و به نوعي محبوب ترين فروشگاه اين شهر هم حساب مي شود. از جمله کساني که هميشه به اين فروشگاه سر مي زنند جوليا رابرترز ستاره معروف هاليوودي است. فروشگاه آكرون آركيد(Acron Arcade) در اين فروشگاه مي توانيد بهترين برند ها را با مناسب ترين قيمت ها خريداري کنيد. بازديدکنندگان اين فروشگاه معمولا کساني هستند که به کيفيت اجناس اهميت مي دهند. در اين فروشگاه اجناسي پيدا مي کنيد که شايد در هيچ جاي ديگر گوا نتوانيد پيدا کنيد. بر خلاف بعضي از فروشگاه هاي هندوستان تمامي اجناسي که در اين فروشگاه به فروش مي رسند داراي قيمت ثابتي براي مردم محلي و گردشگران هستند. از ديگر فروشكاه هاي اين شهر مي توان گوا شاپينگ سنتر(Goa Shopping Centre) ، اوسانز شاپينگ سنتر (Orsans Shopping Centre) ، شهناز شاپينگ سنتر (Shehnaz Shopping Centre) ، پاپولار شاپينگ سنتر (Popular Shopping Centre) ، كانكونكار (Kankonkar Shopping Centre) را نام برد.

مشخصات شهر

کشور: هند