چابهار

درباره شهر

آشنایی با شهر چابهار

بندر چابهار یکی از زیباترین و پررونق ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان و ایران است. این بندر همیشه بهار، یکی از مهمترین مسیرهای کریدور شمال-جنوب بازرگانی در دنیا است. نزدیکترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه یعنی کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان، به آبهای آزاد، بندر چابهار است که به دلیل همین موقعیت راهبردی، از اهمیت فراوانی برخوردار شده است. سرمایه گذاری و سازندگی فراوانی در این بندر زیبای کشورمان صورت میگیرد؛ همچون ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی های اقیانوس پیما و ساخت راه آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین المللی.

فاصله شهر چابهار تا تهران ۲۲۸۶ کیلومتر و تا زاهدان ۷۲۱ و تا بندر کراچی ۹۰۰ کیلومتر است، خلیج چابهار نزدیکترین آبراه به اقیانوس هند، با بریدگی طبیعی و استثنایی خود، بزرگترین خلیج ایران در پیرامون سواحل دریای عمان به شمار میرود.

آب و هوای چابهار

چابهار شهری است که در آن هر چهار فصل سال آب و هوا شرایط معتدلی دارد و این را حتی از نام آن هم می توان متوجه شد ۴ بهار! پس با این اوصاف هر زمان که خواستید می توانید برنامه سفرتان را همراه با تور چابهار به این شهر برنامه ریزی بنمایید.

 

بهترین زمان سفر به چابهار با تور چابهار

فصل زمستان و اوایل بهار بهترین زمان سفر به بندر همیشه بهار چابهار و شرکت در تور چابهار است؛ در ایام نوروز مسافران این شهر بندری را برای سفرهای خودشان انتخاب می کنند و کم کم با رفتن به سمت فصل تابستان از میزان مسافران این منطقه کاسته می شود و دلیل آن هم میزان رطوبت موجود در آن است.

جاذبه های دیدنی چابهار

مسجد جامع تیس یادگاری از دوران صدر اسلام

به جز گورستان جن تیس، مسجد جامع تیس نیز یکی از جاذبههای گردشگری موجود در روستای کهن تیس است. بسیاری، زمان ساخت این بنای زیبا را متعلق به سده های اولیه ورود اسلام به ایران میدانند و اعتقاد دارند این مکان دومین مسجد ساخته شده در کشورمان است. معماری این مسجد تک منارهای الهام گرفته از معماری هند و پاکستان است و این مکان روحانی هنوز هم مانند گذشته هر روز و شب نمازگزاران را میزبانی میکند.

سواحل مکران با جلوه های دلفریب

یکی از زیباترین مکانهایی که در تور چابهار باید از آن دیدن کنید سواحل مکران است؛ منطقه ای که در آن میتوانید سواحل مرجانی، صخرهای و ماسه ای را همزمان ببینید، از بازیهای آبی و ساحلی لذت ببرید و طلوع و غروب خورشید درخشان بر پهنای دریای آبی در سواحل دریای عمان را به تماشا بنشینید.

بدون شک هنگام حضور در مکران تلفیق بیابان و دریا شما را شگفت زده خواهد کرد و تصویر مناظر زیبای آن تا همیشه در ذهنتان باقی خواهد ماند. این سواحل دیدنی بسیاری از آثار تاریخی و باستانی تشکیل شده در کنار دریا را در خود جای داده که این امر نمایانگر تاریخ و فرهنگ غنی این منطقه میباشد.

تالاب لیپار یا عروس چابهار

تالاب لیپار چابهار در کنار روستای لیپار (روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار) قرار دارد. آب اقیانوس عمان در میان تنگهای صخرهای و مشرف به دره، ایستا شده و تالابی زیبا و شگفت انگیز را به وجود آورده که به عروس چابهار مشهور است. این تالاب که دارای یکی از شورترین آبهای جهان است به جز خلق منظره شگفت انگیز برای گردشگران، موجودات زیادی را هم در خود جای داده است. با شروع بارش رحمت الهی در فصول بارانی وسعت این تالاب به 10 هکتار نیز میرسد.

کوههای مریخی یا کوه های مینیاتوری چابهار

یکی از جذابترین قسمتهای تور چابهار بازدید از کوههای مریخی این بندر است. این جاذبه طبیعی در فاصله 40 تا 50 کیلومتری بعد از چابهار قرار دارد و در میان این کوه ها نیز دریاچه صورتی رنگی به نام لیپار خود نمایی میکند. اگر علاقهمند به قدم زدن در میان کوههای مریخی و تماشای مناظر بی بدیل این منطقه هستید میتوانید در همایشی تحت عنوان مریخ نوردی که هر ساله در چابهار برگزار میشود شرکت کرده و در مسیری مشخص از ساحل دریای عمان تا میان کوههای مریخی پیادهروی کنید.

بازار سنتی یا دکه بازار چابهار

بازار سنتی که به نامهای دیگری چون دکه بازار و بازار فجر معروف است مکانی پر از دکهها و دست فروشهاست که در آن مردم محلی صنایع دستی و محلی استان سیستان و بلوچستان را به فروش میرسانند. اگر علاقه مند به خرید یک سوغاتی سیستانی هستید از زری دوزی، حنا، حصیر، زیورآلات سنتی، پارچه های رنگی و انواع ادویه ها و داروهای گیاهی این مکان دیدن کنید. در سفر خود همراه با تور چابهار حتما از دکه بازار دیدن نمایید.

اسکله های صیادی رمین و تیس

از سه اسلکه صیادی موجود در شهر چابهار اسکله های تیس و رمین بسیار دیدنی هستند. گردشگران تور چابهار هنگام حضور در این مکانها میتوانند قایق ها و کشتی های صیادی، جنب و جوش صیادان و ماهی هایی که صید شده اند و حتی کشتی های تفریحی زیبایی که در این مکان پهلو گرفته اند را تماشا نمایند.

تماشای جنگل حرا چابهار در میان آب

هنگام حضور در چابهار میتوانید به فاصله ۱۵٫۶ کیلومتری از شهر چابهار رفته و قسمتی از جنگل حرا که در این منطقه قرار دارد را تماشا کنید یا در صورتی که در نزدیکی خلیج گواتر بودید با طی مسافتی 120 کیلومتری از شهر چابهار و در نزدیک مرز ایران و پاکستان بخش دیگری از جنگلهای زیبا و شگفت انگیز حرا را تماشا نمایید.

دیگر جاذبه های بندر چابهار

از دیگر جاذبه های بندر چابهار میتوان به درخت مکرزن چابهار(درخت انجیر معابد، درخت لور و درخت انجیر هندی) با قدمت صد ساله، موزه محلی چابهار که در ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار قرار گرفته و گل فشان بندر تنگ در ۱۰۰ کیلومتری چابهار و در ساحل دریای عمان اشاره کرد.

مشخصات شهر

کشور: ایران

راهنمای سفر

جاذبه های طبیعی چابهار

• روستای درک
یکی از زیباترین روستاهای چابهار است که کویر و دریا را با هم دارد.
• جنگل های حرا
یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی ایران است. درختان این جنگل در دل آب فرو رفته اند.
• غارهای بان مسیتی
غارهای جذابی که در روستای تیس قرار دارد با نام غارهای «بان مسیتی» شناخته می‌شود. در کل سه غار هستند که یکی از آن ها طبیعی و دو تای دیگر دست کند هستند.
• درخت مکرزن
«مکرزن» نامی است که محلی ها روی درخت انجیر معابد گذاشته اند. قدمت آن بالای صد سال است و در نزدکی زیارتگاه قرار دارد. هنگامی که ساقه های این درخت به زمین نزدیکی می شود تبدیل به ریشه می گردد.
• کوه‌های مریخی
یکی از زیباترین مناطق طبیعی چابهار که در مسیر ۵۰ کیلومتری چابهار به روستای گواتر قرار دارد و شباهت آن به کوههای مریخ باعث شده که آن را به این نام بخوانند.
• تالاب لیپار
تنها تالاب صورتی رنگ در ایران است و جز ۴ تالاب صورتی در جهان به حساب می آید. در این تالاب می توانید پرندگان مختلفی مثل فلامینگو، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، کشیم، چنگر را ببینید.
• کوه گل فشان
یکی از بزرگ ترین کوههای گل فشان در جهان در شهر چابهار قرار دارد. از چشمه های این کوه به جای آب، گل بیرون می آید. گل های این کوه خاصیت درمانی دارند و می توانید در آن حمام گل بگیرید.