رشت

RASHT

درباره شهر

رشت جاهای دیدنی بسیاری دارد که همگی در دل طبیعتی زیبا جای گرفته‌ است.میدان شهرداری معروف‌ترین و پربازدیدترین جای دیدنی رشت است. کاخ شهرداری رشت، اداره پست و تلگراف و کتابخانه ملی جزو ساختمان‌هایی بودند که در حدود سال‌های ۱۳۰۰ به سبک معماری شهر سن پترزبورگ روسیه ساخته شدند.

گیلان سرزمین آبگیرها و تالاب‌های متعدد است. بزرگترین تالاب گیلان بعد از تالاب انزلی، تالاب عینک در محدوده شهر رشت قرار داد. تالاب عینک در تصاویر هوایی قدیمی شبیه عینک دیده می‌شد و به همین دلیل به آن عینک می‌گویند و از جاهای دیدنی رشت است.

 

جاهای دیدنی رشت

 

آستان مقدس امام‌زاده هاشم که از جاذبه های گردشگری رشت محسوب می‌شود، در روستایی به همین نام در کنار جاده قزوین رشت واقع شده است. توقف در این روستا می‌تواند اولین گردش قبل از رسیدن به سایر جاهای دیدنی رشت باشد. به ویژه این که سفید رود و پارک جنگلی سردار جنگل هم در کنار جاده در دسترس هستند. 

سقالکسار بیشتر به عنوان دریاچه شناخته می‌شود اما در اصل دریاچه نیست، یک سد خاکی برای ذخیره آب است. نام سقالکسار از روستای نزدیک آن گرفته شده و از جاهای دیدنی رشت است.مردم محلی می‌گویند سقال به معنای محل آب خوری و لک و سار نام دو پرنده زیبا است و برخی هم می‌گویند معنی آن «محل آبخوری بالای تپه» است.

 

جاهای دیدنی رشت

 

کاروانسرای عباسی که از جاهای دیدنی رشت است، در دوران حمله روس‌ها تبدیل به پادگان نظامی شده بود که همین کاربری نابجا باعث آسیب زیادی شد. در سال‌های اخیر آن را تعمیر کردند حالا کاربری آن رستوران و اقامتگاه مسافران در بازدید از جاهای دیدنی رشت است.

 

گیلان پر از جنگل و پارک‌های جنگلی است اما چندتای آنها مثل گیسوم و پارک جنگلی سراوان شهرت بیشتری دارند. کل منطقه سراوان که از دیدنی های رشت است جنگلی بکر و دست نخورده دارد.

سبزه میدان از جاهای دیدنی رشت در واقع یک میدان بزرگ است که وسط آن از زمان قدیم پارکی برای نشستن و استراحت بود.

امکان ندارد برای خرید در رشت بیرون بروید اما مسیرتان به سبزه میدان نخورد‌؛ چون خیابان‌های اطراف میدان پر از مغازه‌های و پاساژ هستند. سینمای ۲۲ بهمن که از قدیمی‌ترین سینماهای رشت است هم در کنار سبزه‌میدان قرار دارد.

۱۲ دی، به‌عنوان روز رشت در تقویم نام‌گذاری شده است. این شهر، مقصدی فوق‌العاده و پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است. رشت که به شهر باران نیز مشهور است، با آب‌وهوایی معتدل و دلپذیر، میزبان پارک‌های سرسبز، تالاب‌ها و بوستان‌های جنگلی است.

برای اقامت در رشت دغدغه‌ای نخواهید داشت چون در این شهر اقامتگاه‌ها و هتل‌های بسیاری ساخته شده که پذیرای گردشگران از سراسر ایران هستند. برای انتخاب هتل و اقامتگاه می‌توانید وارد سایت همراهان گشت شوید.

 

 

مشخصات شهر

کشور: ایران

راهنمای سفر

معروف ترین جاهای دیدنی رشت کجا هستند؟

 

از جمله معروف‌ترین جاهای دیدنی رشت می‌توان به دریاچه سقالکسار، تالاب عینک، دریاچه سراوان، گوهر رود، باع محتشم و پارک جنگلی سراوان اشاره کرد.

زیباترین جاهای دیدنی رشت در شب کجا هستند؟

 

مجموعه میدان شهرداری شامل ساختمان شهرداری، موزه پست، ساختمان قدیمی هتل ایران و برج ساعت از جمله زیباترین جاهای دیدنی رشت در شب هستند.

بهترین جاهای دیدنی رشت در تابستان کجا هستند؟

 

میدان شهرداری، باغ محتشم، گوهر رود، پارک جنگلی سراوان، دریاچه سراوان، دریاچه سقالکسار، خانه‌های قدیمی رشت مانند خانه ابریشمی و خانه میرزا کوچک خان از جمله بهترین جاهای دیدنی رشت در تابستان هستند.

معروف ترین جاهای دیدنی تاریخی رشت کدامند؟

 

مجموعه میدان شهرداری، موزه میراث روستایی، آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود، موزه رشت، مسجد شیخ صفی و بازار بزرگ رشت از جمله معروف ترین جاهای دیدنی تاریخی رشت هستند.