فرودگاه جدید ۳۵ میلیارد دلاری دوبی

افزایش سرسام‌آور تعداد مسافران، فشار جدیدی را بر فرودگاه بین‌المللی دوبی وارد کرده است. این در شرایطی است که مقامات امکان توسعه ظرفیت فعلی آن را ندارند، چرا که این فرودگاه از همه طرف توسط محله‌های مسکونی و دو بزرگراه اصلی محدود شده است. شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، امیر دوبی، در بیانیه‌ای گفت […]

فرودگاه دوبی

افزایش سرسام‌آور تعداد مسافران، فشار جدیدی را بر فرودگاه بین‌المللی دوبی وارد کرده است. این در شرایطی است که مقامات امکان توسعه ظرفیت فعلی آن را ندارند، چرا که این فرودگاه از همه طرف توسط محله‌های مسکونی و دو بزرگراه اصلی محدود شده است.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، امیر دوبی، در بیانیه‌ای گفت که پروژه توسعه و احداث فرودگاه جدید با نام «آل مکتوم» در جنوب این شهر «طی ۱۰ سال آینده» تکمیل خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «ما در حال ساخت یک پروژه جدید برای نسل‌های آینده هستیم که به نوبه خود توسعه مستمر و پایدار فرزندانمان و فرزندان آن‌ها را تضمین می‌کند. دوبی فرودگاه جهان، درگاه، قطب شهری و مرکز جهانی جدید آن خواهد بود.»

فرودگاه بین‌المللی «آل مکتوم» در سال ۲۰۱۰ و با یک ترمینال در حدود ۴۵ کیلومتری دوبی افتتاح شد. این فرودگاه در طول همه‌گیری به عنوان پارکینگی برای هواپیماهای دو طبقه ایرباس آ۳۸۰ امارات و سایر هواپیماها درآمده بود و از آن زمان به تدریج به پروازهای باری و خصوصی خدمات ارائه کرده است.

 

فرودگاه جدید دوبی

 

فرودگاه جدید شامل پنج باند موازی و ۴۰۰ گیت پرواز خواهد بود. در حال حاضر یک فرودگاه در این مکان وجود دارد که مانند فرودگاه بین‌المللی دوبی تنها از دو باند برخوردار است. قرار است این فرودگاه نهایتا در ۱۶۰ هکتار و با قابلیت پذیرش ۲۶۰ میلیون مسافر در سال به بهره‌برداری برسد.

این فرودگاه همچنین میزبان نمایشگاه هوایی دوسالانه دوبی است و صحرای وسیع و خالی‌ای در حاشیه خود دارد که می‌تواند در آن گسترش یابد. حاکم دوبی گفته است که قصد دارد شهری کامل، با ظرفیت یک میلیون نفر، در اطراف فرودگاه در دوبی جنوبی بسازد.اعلام طرح فرودگاهی جدید در حالی است که ماههای گذشته شدیدترین بارندگی ثبت شده در امارات متحده عربی برای روزها پروازها را در فرودگاه این شهر مختل کرد و مقامات فرودگاهی همچنان در تلاش برای بهبود اوضاع هستند.

یورونیوز

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *